Obchody z okazji „100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę” 
w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie

Obchody z okazji „100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę” 
w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie

Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie, z inicjatywy wójta Roberta Starzyńskiego realizuje program Moja Niepodległa, który skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej gminy. Przygotowany program uroczystości przewiduje wiele atrakcji i inicjatyw dla mieszkańców naszej gminy.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapoczątkowano wystawą pt. „Ojcowie Niepodległości”. Plenerowa ekspozycja zawierała mapę Polski z lat 1918-1923, ukazującą proces kształtowania się polskich granic, jak również biogramy i fotografie liderów walki o niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego .

11 listopada 2018r. na sulikowskim Rynku, młodzież szkolna oraz dzieci w wieku przedszkolnym należące do koła tanecznego Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie, zaprezentują taniec ludowy. Tego samego dnia, w sali widowiskowej GOK odbędzie się spektakl teatralny pt. „Niepodległość okiem kobiety”.

Organizatorzy, zaplanowali ponadto wyjątkowy konkurs plastyczno-literacki pt. „„Biało-czerwony odcień niepodległości”. Jego celem jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz postawy patriotycznej, pobudzenie zainteresowania historią Polski, a także wspieranie rozwoju plastyczno-literackich umiejętności dzieci, młodzieży i dorosłych. Do konkursu zakwalifikowane zostaną prace literackie i plastyczne inspirowane postacią lub faktem historycznym ściśle związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie wieńczącej konkurs, która odbędzie się w dniu 8 listopada 2018r. w sali widowiskowej GOK w Sulikowie. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

W tegoroczne uroczystości zaangażowała się również Biblioteka Publiczna w Sulikowie organizując cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych. Ponadto odbędą się konkursy czytelnicze skierowane do uczniów szkół z naszej gminy. Sulikowska młodzież weźmie też udział w spektaklu pt. „Wielcy rodacy”, który w dniu 04 grudnia 2018r. zakończy lokalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mecenasem akcji, jak i całych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę są 
w gminie Sulików Polskie Sieci Elektroenergetyczne – wyłączny operator systemu przesyłowego 
w Polsce i nasz bliski partner.

Skip to content