Obcowanie z przyrodą

Dnia 26 września 2019r w ramach wieloletniej polsko-niemieckiej współpracy Gminy Sulików i Gminy Hohendubrau odbyła się wycieczka 80 uczniów z gminy Sulików do Rezerwatu Biosfery na terenie Górnych Łużyc. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sulikowie i Szkoły w Gebelzig brali udział w niemiecko- polskim projekcie dotyczącym poznania biosfery rezerwatu, który oferuje niezwykłą różnorodność siedlisk rzadkich roślin i zwierząt. Rezerwat Biosfery UNESCO Górnołużyckie Wrzosowiska i Stawy to jedyny rezerwat biosfery w Saksonii i jedno z największych skupisk stawów w Niemczech.

Po przyjeździe na miejsce odbiorcy projektu zostali podzieleni na 8 grup po 20 dzieci. Każda grupa miała do zaliczenia 4 stacje na których były przygotowane zadania: doświadczenie przyrody wszystkimi zmysłami, budowa domków dla ptaków, obserwacja natury nad stawami ( ptaki, owady, tropy zwierząt,), oraz zagadki przyrodnicze w Domu Tysiąca Stawów. Wszyscy uczestnicy czynnie uczestniczyli we tych zajęciach. Na zakończenie pobytu, po obiedzie każdy uczestnik projektu otrzymał drobny upominek.
Organizacją wyjazdu zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie przy współpracy nauczycieli wychowawców ze Szkoły Podstawowej w Sulikowie. Po raz kolejny uczniowie wyjeżdżali z Gminy Hohendubrau zadowoleni, pełni nowych doznań, oraz wrażeń. Współpraca w tym obszarze pokazuje, że wymiana kulturowa jest potrzebna i sprzyja współpracy transgranicznej.

[Not a valid template]