Nie spisałeś się jeszcze? Zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej obowiązkową metodą przeprowadzenia badania statystycznego jest samospis internetowy https://spis.gov.pl/.

Dla osób które chcą dokonać samospisu, ale nie posiadają komputera lub dostępu do internetu w domu, lub z innych powodów nie mogą same dokonać samospisu, w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie został utworzony punkt spisowy (w celu dokonania samospisu należy wcześniej skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym, pod nr telefonu 75 77 87 288 lub 75 77 87 289, w celu umówienia terminu).
Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczynają rachmistrzowie spisowi. Będą dzwonić wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

Ze względu na panujący stan epidemii wywiady bezpośrednie nie będą realizowane aż do odwołania. Oznacza to, że nikt nie zapuka w tej sprawie do Twoich drzwi. A jeśli zapuka ktoś, kto będzie podawał się za rachmistrza spisowego, to może być to oszust! Nie wpuszczaj go do mieszkania ani nie udzielaj żadnych informacji. Jeśli podejrzewasz, że ktoś podszywa się pod rachmistrza, jak najszybciej skontaktuj się z policją.
Jeśli przed 4 maja br. już się spisałeś przez Internet lub telefonicznie, nikt nie będzie do Ciebie dzwonić w tej sprawie.
Pamiętaj, że możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 oraz poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

Jeśli zweryfikowałeś rachmistrza i jesteś pewien, że dzwoni do Ciebie w celu przeprowadzenia spisu, pamiętaj, że zgodnie z ustawą nie możesz odmówić podania mu danych. Warto zapoznać się zawczasu z zakresem pytań spisowych na stronie https://spis.gov.pl/
Rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma! Jeśli je usłyszysz – to może wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję.
Apelujemy o ostrożność.
Pomóżmy również osobom starszym bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.

Skip to content