Niech żyje sztuka!

Od 23 maja 2022r. w „Ostrym Narożniku” udostępniliśmy wystawę pod nazwą „Sztuka i tradycja”.

Od 23 maja 2022r. w „Ostrym Narożniku” udostępniliśmy wystawę pod nazwą „Sztuka i tradycja”. To wspaniała okazja do zapoznania się z twórczością lokalnych twórców. Wystawa ta jak i poprzednie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Ze względu na różnorodną tematykę przypadła ona również do gustu najmłodszym odbiorcom. Wystawę odwiedziło ponad 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sulikowie, jak i liczni indywidualni zwiedzający.

Życie kulturalne gminy Sulików jest niezwykle różnorodne, a jego fundament stanowią artyści, lokalni twórcy, rękodzielnicy i rzemieślnicy, którzy swoją sztuką oraz niezwykłym talentem rozsławili i nadal rozsławiają region daleko poza jego granicami. Lokalna sztuka pełnymi garściami czerpie inspirację z piękna przyrody, folkloru, codzienności, zwyczajów i dziedzictwa duchowego. W połączeniu z kreatywnością, kunsztem i oraz wyobraźnią artystów z regionu, powstają dzieła warte uwagi z łatwością podbijające serca nawet najbardziej wymagających odbiorców. Poniżej znajdują się tylko niektóre sylwetki  artystów Gminy Sulików, reprezentujących wiele dziedzin sztuki i technik artystycznych takich jak: malarstwo, rzeźba haft i rękodzieło artystyczne, oraz wiele innych, którzy swoje prace zaprezentowali na wystawie pn. „Sztuka i tradycja” zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie.

SABINA GUZOWSKA – artystka z Biernej. Maluje obrazy farbą akrylową na płótnie. W jej twórczości przejawia się tematyka pejzaży, kwiatów i Black,red White. Obrazy nie wymagają szczególnej ramy, ponieważ brzegi ich są obmalowywane co stanowi ramę samą w sobie. Wzorce technik -ponieważ jest amatorką malarstwa- czerpie z doświadczeń i fachowej wiedzy artystów polskich, oraz zagranicznych. Swoje obrazy prezentowała na wystawach w Cieplicach, Świeradowie, Bogatyni  i w Sulikowie.

ELŻBIETA NIERADKO – artystka ze Studnisk -jej pasją jest rękodzieło i jest tzw. samoukiem, co oznacza, że uczyła się wszystkiego metodą prób i błędów. W malarstwie ulubioną techniką jest olej, a tematyką wszystko co piękne i to co jej się podoba. Są to pejzaże, martwa natura, i oczywiście kwiaty. Jej prace były wystawiane w Zgorzelcu, Sulikowie, i Goerlitz. Poza malarstwem lubi pracować w szkle, glinie, drewnie, filcu. Tworzy również biżuterię artystyczną.

TERESA ROBASZEWSKA – artystka ze Studnisk. Od kilkudziesięciu lat przyjemność daje jej szydełkowanie, szczególnie ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych, biżuterii, serwet oraz koszyczków, oraz wyszywanie obrazów ściegiem krzyżykowym.. Robótki na drutach także nie są jej obce Wykonuje również kwiaty z krepiny, bibuły, które później tworzą wspaniale kompozycje. Jest samoukiem, a każdy wolny czas stara się poświęcić na udoskonalenie swojego fachu. Do działania inspiruje ją zachwyt w oczach osób, którym ofiaruje swoje dzieła. Wzory prac podpatruje z gazetek, z Internetu, wraz z koleżankami wymieniają się pomysłami, ale większość i tak wymyśla sama i robi „po swojemu”.

Od wielu lat KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W STUDNISKACH DOLNYCH  wykonuje tradycyjne ozdoby bibułkowe jak: palmy wielkanocne, kwiaty itp.. Sztuka ta przekazywana była także dzieciom z byłej Szkoły Podstawowej w Studniskach.

TERESA MARCINÓW- Od kilkudziesięciu lat jej pasją stało się wyszywanie obrazów na płótnie. Wykonuje serwety, obrazy i aplikacje. Od wielu lat wykonuje prace haftem krzyżykowym oraz szydełkuje. Swoje zainteresowania kieruje głównie na pejzaż, kwiaty i martwą naturę. Wrażliwa na piękno przyrody.

EUGENIUSZ MAKSYMOWICZ–  data śmierci 19.01.2009r.W  sztuce rzeźbienia był samoukiem. Wykonał płaskorzeźby, oraz rzeźby, najczęściej o tematyce religijnej, które znajdują się w kościołach i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Rzeźbił od ponad 50 lat. Wszystkie rzeźby wykonał jednym małym nożykiem. Większość z nich malował kolorowymi farbami. W jego pracach dominuje tematyka sakralna. Inspiracji do rzeźb dostarczała mu przede wszystkim przyroda (ptaki, zwierzęta).

EWA  WILGOSZ – pani Ewa  każdą wolną chwilę spędza na wyszywaniu, szydełkowaniu i tworzeniu rzeczy pięknych. Rękodzieło stało się jego sposobem na życie.  Nieustannie rozwija swoje pasje i zainteresowania. Uwielbia prace w ogrodzie, tworząc różnobarwne  kompozycje kwiatowe. Nieustannie rozwija swoje pasje i zainteresowania. Mama siedmiorga dzieci. Kocha swoją rodzinę .

MIECZYSŁAW WILGOSZ– 10.01.1959-26.05.2017r. Pisał o sobie: wspaniały mąż, ojciec siedmiorga dzieci, dziadek czworga wnucząt, miłośnik zdrowej kuchni, pasjonat gitary, z zamiłowania malarz, z wyksztalcenia elektromonter. Talent poetycki odkrył dopiero w wieku 56 lat. Jego twórczość została zauważona i doceniona wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie artystycznym „Mimozy 2015”.Ślad twórczości w antologiach:” Peron literacki tom I i 2”, „W deszczu słów”, „Kawiarenka poetycka 4”.

Skip to content